W związku z okoliczną legendą o smokach z inspiracji dzieci i młodzieży przebywających na obozach jeździeckich w Stajni Leźno powstała Smocza Stajnia.

Nawiązuje ona do regionalnej legendy o żyjących dawniej w tym regionie smokach. Jest to wspólne dzieło twórcy rzeźbiarza ludowego pana Zbigniewa Kiszki z Bronisławia i kowala Mirosława Ludy z Zaborowa.

Dzięki ich wspólnej pracy powstała  jedyna w swoim rodzaju stajnia. Majestatyczne, drewniane smoki oraz wykute skrzydła, nadają jej niepowtarzalny charakter.

Na terenie Stajni Leźno znajduje się także wiele rzeźb nawiązujących do regionalnego wiejskiego charakteru wsi. Zwiedzając gospodarstwo, napotyka się na rzeźby stojące w każdym zakątku gospodarstwa. Wjeżdżając do gospodarstw widać dużą rzeźbę smoka nawiązująca do klimatu Smoczej Stajni. W stajni mieszkają konie służące do rekreacji, wykorzystywane do jazdy na obozach konnych

Znany pasjonat historii z Brodnicy pan Piotr Grążawski stworzył na kanwie zebranych materiałów historycznych komiks, przedstawiający legendę o smokach .(poniżej)

Smocza Stajnia i rzeźby
na terenie Gospodarstwa

Smoczy Komiks