Wiadomo że jazda terenowa po lesie jest jedną z dających najwięcej radości w tym sporcie. Jest niejako ukoronowaniem wysiłku włożonego w naukę jazdy konnej. Możliwość wyjazdów w teren jest też jednym z najważniejszych czynników atrakcyjności Stajni.
W pobliżu Stajni Leźno liczna sieć dróg leśnych i polnych daje wręcz nieograniczone możliwości wyjazdów terenowych, rajdów jedno i wielodniowych. Jazda konna po terenie Parku Krajobrazowego pozwala na podziwianie przepięknych widoków Pojezierza Brodnickiego i zostawia w nas niezatarte wrażenia piękna natury.
Szlaki konne w lesie zaczynające się przy Stajni Leźno zostały wyznaczone przy współpracy i za zgoda Nadleśnictwa Lidzbark.
Wyznaczonych jest 5 szlaków konnych
- niebieski o długości 9.6 km
- czarny o długości 2 km.
- zielony o długości 7.8 km.
- pomarańczowy o długości 11.4 km.
- czarny 2 o długości 4.6 km.
Warto zapoznać się z zasadami jazdy konnej w lesie w celu uniknięcia niebezpieczeństwa i ewentualnych konfliktów.
Ogólne zasady poruszania się po szlakach konnych
Niezależnie od szkód, jakie mogą spowodować konie, przepisy zakazują jeźdźcom wjazdu do lasu poza wyznaczonymi drogami dopuszczonymi do ruchu drogowego i wyznaczonymi przez nadleśnictwo szlakami konnymi. Przede wszystkim należy pamiętać, że droga do jazdy konnej to nie tor wyścigowy i korzystają z niej także piesi turyści. Nie można z niej zjeżdżać, chyba, że musimy ominąć przeszkodę lub mamy inny naprawdę ważny powód (np. ratujemy zdrowie) lub omijamy oznaczoną strefę wyrębu lasu. Dobrą praktyką jest jazda środkiem szlaku, tak aby nie niszczyć nawierzchni po bokach, którymi najczęściej poruszają się piesi i rowerzyści. Osoby małoletnie muszą jeździć konno w towarzystwie dorosłych z uprawnieniami instruktorskimi. Wyruszać na trasę należy po świcie, a wracać z niej przed zmierzchem.Oczywiście jeźdźca obowiązują wszystkie ogólne przepisy dotyczące zachowania się w lesie. Należy pamiętać że w lesie można spotkać na swojej drodze dzikie zwierzęta które mogą spłoszyć naszego konia. Piesi czy rowerzyści też mogą stanowić element zaskoczenia dla naszych rumaków.Wiele innych czynników jak spadające gałęzie czy przelatujące ptaki czyni razem las miejscem w którym chwila nieuwagi może nas drogo kosztować.W żadnym wypadku nie należy wyruszać na szlaki leśne samemu. W razie wypadku, znalezienie jeźdzca w lesie może zając zbyt długi czas potrzebny na udzielenie pomocy. Przed wyruszeniem na szlak należy także zapoznać się z zasadami