PO PIERWSZE ZROZUMIEĆ KONIA

Galop po  leśnych duktach, po polach, zwycięstwa w zawodach na ukochanym koniu. To marzenie każdego początkującego jeźdźca, jak to osiągnąć? Najpierw trzeba poznać trochę ogólnych wiadomości o  jeździe konnej, koniach i o sobie.

W starożytnej grecji żył w 430 – 354w.p.n e. Ksenofon który jest uważany za tworcę hipologii. Napisał pierwszy znany nam podręcznik o jeździe konnej. Był przeciwny wymuszaniu zachowań  reakcji konia. Wymagał jedynie sprawności wynikającej z jego naturalnych zdolności i predyspozycji…”  cytat z tej książki – „Gdyż to, co koń czyni pod przymusem, czyni bez zrozumienia”; i nie ma w tym piękna.

Istota jeździectwa leży w poznaniu konia, szacunku i harmonii miedzy nim a człowiekiem.

Pierwszym elementem w tej niełatwej dyscyplinie jest poznanie i zrozumienie naturalnych odruchów koni  i  charakteru zwierzęcia z którym będziemy pracować. Powinniśmy zapoznać się z teorią książkową która pomoże nam zrozumieć zachowania i reakcje koni. Następnie przez bezpośredni kontakt i obserwacje  nawiązać nić porozumienia ze zwierzęciem. Nie ma głupich ,złych koni, jest tylko brak zrozumienia ze strony człowieka.W naszej stajni każdy koń ma opis charakteru i predyspozycji, napisany i aktualizowany przez instruktorki.Trzeba zrozumieć że tak jak ludzie każdy koń ma inny charakter nie zawsze łatwy. Warto poświęcić trochę czasu dla lepszego zrozumienia naszego wierzchowca. Musimy także pamiętać że nasza nauka na jego grzbiecie nie zawsze jest dla niego przyjemna i może okazywać z tego powodu niezadowolenie. Do nauki jazdy potrzeba jest duża dawka zrozumienia i cierpliwości oraz delikatności w czym przodują panie. Nauka jazdy konnej jest dużym wyzwaniem i jak mówią trwa przez całe życie. Gdy w końcu nabierzemy właściwych umiejętności jazda staje się przyjemnością dla dwóch stron. Styl jazdy nauczanej w szkółkach to głównie uniwersalny, odpowiedni do konkurencji ujeżdżenia i skoków przez przeszkody.